Druty mamy, czas na naukę ściegu – jak zacząć robić na drutach – część II

Tak jak obiecałam dzisiaj wracam ze ściegami. Zaczynamy od prostego – prawego oczka oraz od lewego oczka. Myślę, że jest to najprostsze do nauczenia a już umiejętność robienia prawego i lewego oczka umożliwia wykonanie naprawdę wielu wzorów – mimo, że pewnie większość z Was kojarzy tylko ze zwykłym nudnym splotem.

DSC_1114

  • oczko prawe

006aDrut z nawiniętymi uprzednio oczkami wziąć do lewej ręki, nić od kłębka za lewym drutem, wkłuć prawy drut w środek pętli (od prawej strony), chwytając nim nić idącą od kłębka (nić wiodącą) i – kierując drut w prawą stronę – przeciągnąć tę nić na drut prawy. W ten sposób otrzymuje się oczko prawe.

  • oczko lewe

006bDrut z nawiniętymi oczkami wziąć do ręki lewej, nić od kłębka przed lewym drutem. Drut prawy ruchem skierowanym w lewą stronę wkłuć w pętlę na lewym drucie, złapać nim nić wiodącą i przeciągnąć ją przez pętlę. W ten sposób otrzymuje się oczko lewe.

Wszystkie kolejno przerobione na drucie oczka tworzą rząd. Po przerobieniu rzędu, tzn. przeniesieniu wszystkich oczek z drutu lewego na prawy, drut prawy z oczkami bierze się do lewej ręki obracając go tak, aby nić idąca od kłębka znajdowała się na początku nowego rzędu. Obrót roboty tworzy początek każdego następnego rzędu. Czynność tę powtarza się stale przy przerabianiu oczek z jednego drutu na drugi.
W dziewiarstwie ręcznym rozróżnia się 2 rodzaje rzędów: rzędy parzyste (2, 4, 6 itd.) oraz rzędy nieparzyste (l, 3, 5 itd.).
Większość wzorów w stosowanych splotach wykonuje się w rzędach nieparzystych, stanowiących prawą stronę roboty. Tym samym rzędy parzyste stanowią lewą stronę roboty.

Dżersej – splot pończoszniczy

Z jednej strony mamy dżersej prawy (tzw. prawa strona), z drugiej – dżersej lewy (tzw. lewa strona).
Nie jest to jednak sztywna reguła, bo lewe oczka dość często pojawiają się po prawej stronie roboty.

Objaśnienia do schematów:
Numer rzędu wskazuje początek rzędu, tzn. dla rzędów nieparzystych czyta się od prawej do lewej, dla rzędów parzystych – od lewej do prawej. Schematy przedstawiają oczka, tak jak się je wykonuje.
oczko brzegowe
oczko prawe
oczko lewe
– raport, czyli motyw który się powtarza od początku do końca rzędu. Oczka przed i za strzałkami przerabia się na początku i na końcu rzędu jednorazowo.

 

Splot dżersejowy-pończoszniczy prawy

W rzędach:
Rząd 1 (prawa strona robótki) – oczka prawe;
Rząd 2 (lewa strona robótki) – oczka lewe.
Powtarzać te dwa rzędy.

W okrążeniach (zasady):       
W każdym okrążeniu robimy oczka prawe.

Splot dżersejowy-pończoszniczy lewy

Rząd 1 (prawa strona robótki) – oczka lewe;
Rząd 2 (lewa strona robótki) – oczka prawe.
Powtarzać te dwa rzędy.

W okrążeniach (zasady):  
W każdym okrążeniu robimy oczka lewe.

Tym sposobem uzyskałam właśnie mój pled z wełny, który widzicie na zdjęciu powyżej.

Może wydaje się skomplikowane ale jest naprawdę bardzo proste. 🙂 Zachęcam serdecznie. Niebawem na moim kanale YouTube wrzucę filmik na którym pokażę jak zaczynam robić na drutach i jak ja przerabiam, oraz coś trudniejszego – warkocze!!!

Tutaj znajdziecie wiele filmików jak zacząć robótkę. Wybierzcie najprostszy dla siebie.
Luz nitki na oczku

Aby móc przerobić oczko leżące na lewym drucie, wbijamy w nie prawy drut.
 W tej chwili oczko jest na obu drutach, dlatego jego obwód  w tej chwili oczko jest na obu drutach, dlatego jego obwód zostaje powiększony.  W efekcie powstaje nam powiększone oczko.  Jest to na szczęście zjawisko cykliczne, bo gdy przerabiamy następne oczko (powiększamy je, gdy jest na obu drutach), luz nitki z poprzedniego oczka przenosi się na przerabiane oczko. Problemy pojawiają się gdy:
 - zbyt luźno prowadzimy nitkę z kłębka - luz nitki na oczku powiększa się coraz bardziej,
 - przerabiamy 2 o. razem - luz nitki na oczku zatrzymuje się przed lub na przerobionych razem oczkach, w efekcie powstaje zbyt duże oczko.
 - pracujemy techniką magic loop - luz nitki staje się widoczny w miejscu magicznej pętli, powstaje ażurowa mereżka.

Czekam na Wasze komentarze. Jeżeli lubisz ten wpis podziel się nim ze znajomymi i zostaw lajka, będzie mi bardzo miło. :)
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s